Blog

Et pişirirken en önemli püf nokta bildiğiniz gibi etin kaliteli olmasıdır. Çünkü et kaliteli olmazsa ne yaparsanız yapın o etin tadı asla güzel olmaz. Kasaptan bonfile alırken 1 parmak kalınlığında olmasına dikkat etmeliyiz. Kasaptan aldığımız eti kesinlikle dövme işleminden gerçekleştirmemeliyiz. Bu işlem etin tüm suyunun çıkmasına sebep olur ve lezzeti kaçar.

Bir diğer nokta ise dinlenmiş et almaktır. Dinlenmiş et konusunda Kastamonu My Et ve Et Ürünleri  en iyisini bilmektedir. Dinlenmiş et seçimi kasaptan yapılmalıdır. Dinlenmiş bir eti marine etmeye gerek yoktur. Fakat isterseniz işinizi sağlama almak adına marine edebilirsiniz.

Et pişirme işlemi için en iyi tava dökme tavadır. Dökme tavanız yoksa normal tavada kullanabilirsiniz. Marine yaparken yağ koyduğumuzdan deniz tuzunu da ekleyerek etlerimizi kavuralım. Etlerimiz kavrulmaya başladıktan sonra önemli nokta etlerin kaç dakika kavrulacağıdır. Yüksek ısılı bir tavada 4 dakika bir yüzünü 4 dakika ise diğer yüzünü pişirmek yeterlidir.

Kastamonu’da bir kasap seçecekseniz My Et ve Et Ürünleri olmalıdır.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Yorumunuz*

Name*

Email*

Website*